Posezonowy wywiad z trenerem rezerw LKS-u

• autor: bercikm, 2013-07-01 11:52

Sezon piłkarski 2012/2013 dobiegł końca. W związku z tym czas na przedstawienie posezonowego wywaidu ze szkoleniowcami seniorów Ludowego Klubu Sportowego Chlebnia. Jako pierwszy swoją opinię na temat minionego sezonu wygłosił opiekun rezerw Pan Dariusz Świderski.

W rozwinięciu wiadomości efekty tejże rozmowy.

Zachęcamy do zapoznania się z treścią wywiadu.

1) Za Panem i prowadzonym przez Pana zespołem ciężki i wyczerpujący sezon. jak Pan ocenia jego przebieg?

ODP: Był to sezon, po którym wszyscy jesteśmy dużo mądrzejści albo jak to się łanie mówi zyskaliśmy dużo doświdaczenia. Ja jako młody trener wiem już co się udało, co działa na drużynę, wiem również co się nie sprawdza i nad czym muszę popracować i co zmienić. Jeśli chodzi o drużynę wiemy w którym punkcie jesteśmy, na co stać nas jako drużynę i czego można wymagać od poszczególnyc zawodników. Znamy swoje mocne i słabe strony.

2) Czy jest coś co zaskoczyło Pana na + a coś na - jeżeli chodzi o rozgrywki w B-klasie?

ODP: Kiedyś sam przechodziłem przez tę klasę rozgrywkową więc wiedziałem dokładnie czego się spodziewać. B Klasa to duże rozbierzności, zaczynając od boisk, przez zaplecze sportowe i jakość grających w niej drużyn. Za minus mozna uznać to, że dwie zdecydowanie najlepsze drużyny odskoczyły już na początku sezonu i reszcie drużyn pozostało się bić o miejsca pocieszenia.

3) Jak Pan ocenia postawę swoich podopiecznych w rozgrywkach "serie B"

ODP: Ta drużyna ma spory potencjał. Godne podziwu jest poświęcenie dla kolegów i zaangażownie w każdy mecz. W serie B nie jednokrotnie to właśnie ambicją i zaangażowaniem można wygrać mecze a tych nigdy nam nie brakowało. Jeśli do tego dołączymy to, że mamy kilku ludzi napradę niezłych piłkarsko to możemy jeszcze fajnie pograć i powalczyć w tej lidze. Nie ustrzegliśmy sie jednak typowo B klasowych problemów kiedy to z różnych przyczyn nie mogliśmy zebrać optymalnej kadry (praca, szkoła, komunie, sprawy rodzinne itp.) Zdarzały się również mecze w których nie mogliśmy skorzystać z zawodników z pierwszej drużyny, którzy na codzień grają u nas (Pietraszko, Małem, Sierański) co też utrudniło nam zebranie optymalnego składu na mecz.

4) 5 miejsce: sukces czy porażka?

ODP: Już na początku sezonu sytuacja w tabeli sprawiła, że została nam walka o 3 miejsce i to miejsce było naszym celem. Zdarzyły sie mecze kiedy to porozdawaliśmy punkty dużo słabszym drużynom przez co tego celu nie udało się zrealizować. 5 miejsce można chyba uznać za małą porażkę.

5) Czy jest coś teraz po czasie co by Pan zmienił w przygotowaniach do meczu jak i w samym meczu? jest coś co mógł Pan zrobić lepiej?

W samych przygotowaniach pod kątem treningów wszystko było ok. Wiem natomiast, co muszę poprawić w przygotowaniach bezpośrenio przed meczem i nad tym będę pracował. Podczas samych meczów również zdarzają się błędnę, nietrafione decyzje ale to nie zawsze da się przewidzieć. Jedną z sytuacji, które gdzieś tam męczą sumienie był na przykład brak zmiany kiedy to remisowaliśmy z liderem z Zaborowa 2:2 i w ostatnich sekundach doliczonego czasu gry straciliśmy bramkę na 2:3. Można było zrobić tę zmianę ale cóż.

6) Kto zasłużył na największe pochwały za cały sezon?

ODP: Na pewno na pochwałę zasługuje cały zespół. Zaskoczył mnie fakt jak dużo chłopaki potrafią poświęcić dla drużyny przygotowując boisko, zrywając się ze szkoły żeby być na meczu czy treningu, zwalniając się z pracy, narażając się swoim rodzinom lub pilnując się na wzajem przed meczem. To wszystko brzmi bardzo patetycznie ale takie zachowania naprawdę nie są normą i godne są podziwu.

7) Czy ktoś Pana rozczarował?

ODP: Rozczarowały mnie sytuacje, nie ludzie, które jednak szybko były wyjaśniene wewnątrz drużyny.

8) Jakie plany nakreślił Pan przed zespołem na kolejny sezon?

ODP:  Plany nakreślimy sobie współnie z drużyną na pierwszym treningu 15go lipca jednak w tym sezonie bedzie się liczył przede wszystkim wynik sportowy gdyż na doświadczenia i tworzenie trzonu zespołu był czas w poprzedniej rundzie.

9) Czy w przyszłym sezonie również będzie Pan opiekunem rezerwistów?

ODP: Tak, wszystko wskazuje na to, że tak.

10) Panie trenerze ostatnio modnym jest granie zawodników w matorkskich ligach na orliku. Jak Pan zapatruje się na tą kwestię? Czy jest sens ryzykowania kontuzji i dodatkowego przemęczenia w takich meczach?

ODP: Oczywiście najlepiej byłoby gdyby zawodnicy zrezygnowali z tego rodzaju rozgrywek jednak w drużynie B klasowej trudno jest wymagać tego od zawoników. Staramy się natomiast, żeby udział w tych rozgrywkach nie miał wiekszego przełożenia na rozgrywki B klasowe. Zawodnicy zachowują się fair, i zdają sobie sprawę że priorytetem jest Chlebnia więc nie robią problemów jeśli muszą oddać mecz walkowerem w lidze 6.

11) Który mecz utkwił Panu szczególnie w pamięci w tym sezonie i dlaczego akurat to spotkanie?

ODP: Na pewno utkwił mi w pamięci mecz z Piastem Feliksów z pierwszej rundy kiedy to mieliśmy bez przesady ze 12 świetnych okazji do zdobycia bramki a goście przeprowadzili dwie akcjie i przegraliśmy 1:2. Szkoda również meczu z Promykiem Nowa Sucha kiedy to Promyk uratował remis w ostatnich sekundach.

12) Kiedy zespół rezerw rozpocznie przygotowania do nowego sezonu?

ODP: Tak jak mówiłem przygotowania rozpoczynamy 15go lipca.

13) Jak wyglądała frekwencja treningowa?

ODP: Z frekwenją to jest tak, że zawsze może i powinna wyglądać lepiej. Tak samo jest i w naszym przypadku chociaż jest grupa zawodników, której nie można niczego zarzucic.

14) Kto w zespole najczęściej pełnił rolę kapitana?

ODP: Pierwszym kapitanem w zespole jest Krzysiek Michałowski, drugim natomiast drugim Tomek Wacławski.

Wywiad przeprowadził: Marcin Wojciechowski.